תואר ראשון במדעי המחשב

בין התארים האקדמיים היוקרתיים ביותר, ניתן למנות את התואר במדעי המחשב. רבים טועים לחשוב, שתואר זה מקנה לבוגריו אך ורק יכולת תכנותית של המחשב, ושואלים את עצמם באילו תפקידים יוכלו להשתבץ בעולם ההייטק לאחר סיום הלימודים, אם תכנות אינו עיקר עניינים. האמת היא שמדובר בתואר מקיף שיכול לשמש את בוגריו ככרטיס כניסה ללא מעט משרות יוקרתיות (ורווחיות) בעתיד. רוצים להכיר את התואר הזה לעומק? אספנו בשבילכם את התשובות לכל השאלות החשובות בנוגע ללימודי תואר במדעי המחשב.

 

קודם כל – מה זה בכלל מדעי המחשב?

לפי הגדרתו, מדעי המחשב הוא ענף מדעי אשר עוסק בלימוד המעשי של מערכות המחשב, אך גם לימוד תיאורטי של הבסיס שלהן. בנוסף, התחום עוסק גם בתכנון ובנייה של מערכות מחשב ולעתים אף מדגיש שימוש בתחום ספציפי, כגון גרפיקה ממוחשבת. ענפים אחרים של התחום עוסקים בבעיות חישוביות כאלה ואחרות ופתרונן, על ידי יישום של חישובים ואלגוריתמים שונים. גם ענף החקר ויישום של שפות פורמליות נמנה בין ענפי מדעי המחשב, כחלק מפתרון בעיות באמצעות שפות תכנות.

 

מה לומדים במסגרת התואר במדמ"ח?

הסטודנטים הטריים יצטרכו תחילה לקבל בסיס מתמטי ותכנותי חזק, ולכן ייקחו חלק בקורסי המתמטיקה השונים (אלגברה לינארית, חשבון דיפרנציאלי ואינטגרלי, מתמטיקה דיסקרטית וכו'), כמו גם קורסי תכנות בסיסיים אשר יקנו להם את הכלים לפתרון בעיות בסיסיות בעזרת תוכניות מחשב.

בחלק המתקדם של התואר, ילמדו הסטודנטים על דרכים לשיפור יעילות תוכניות: אלגוריתמים, מיטוב אלגוריתמים ומבני נתונים. בנוסף, הם יקבלו ידע מעמיק על תשתיות המחשב כגון מערכות הפעלה ורשתות מחשבים. אלו הם, על קצה המזלג, התחומים בהם יקבלו הסטודנטים את הכלים הנדרשים על מנת להיות מדעני מחשב מוצלחים.

 

מה יש לעשות עם זה?

היתרון הבולט של הסטודנטים למדעי המחשב על פני כל תואר אחר בכלל ותואר מדעי בפרט, הוא שבאפשרותם למצוא עבודה בתחום הלימודים שלהם, כבר לאחר שנה אחת בלבד מתחילת התואר.

זהו יתרון עצום, מכיוון שהניסיון של העובדים בעולם היי טק חשוב לא פחות מהתואר.

בנוסף, יוכלו בוגרי התואר להשתלב במגוון משרות בהיי טק, כגון מפתחי אלגוריתמים או מתכנתים בכירים בחברות ההיי טק הגדולות בארץ.

שכר הבוגרים במדעי המחשב בתעשיית ההיי טק הוא מהגבוהים בארץ – שכר של מדען מחשב מתחיל יכול להגיע ל-15 אלף שקלים בחודש, כאשר חלק ניכר מבוגרים אלו (יותר משליש) משתכר אף יותר. בנוסף, נהנים הבוגרים גם מהטבות נוספות שונות אשר קיימות במקומות העבודה בשוק ההיי טק בישראל.